Festmény az irodába – szempontok a választáshoz

Corvintető  » Otthon »  Festmény az irodába – szempontok a választáshoz
Festmény az irodába - szempontok a választáshoz

Az irodai festmények és képek kiválasztása túlmutat a lakberendezés alapvető szempontjain, így messze nem csak a stílus és a tér adta méretek adják a kereteket a választáskor. Mi alapján érdemes választanunk, mit érdemes figyelembe vennünk és mit fejez ki döntésünk?

A festmény hangulatában illeszkednie kell az iroda légköréhez. Egy klasszikus, nehéz, fa berendezés mellé nem fog illeni egy keret nélküli, dinamikus, kortárs alkotás, miközben egy modern irodába biztosan nem egy barokk festmény való. Ahogyan maga az iroda, úgy a dekoratív tárgyak is kifejezik a vállalat értékeit. Kortárs festmények választása a kreativitás és az egyedi értékek létrehozásának megbecsülését fejezi ki. Ugyanez igaz természetesen a plasztikákra és a vendégváró és tárgyaló helyek egyéb dekorációira is.

Nem mindegy a helyszín sem. Amíg egy recepció vagy fogadótér a megkapó, figyelemfelkeltő, akár meghökkentő alkotásoknak is helyet adhat, addig egy tárgyaló vagy a napi munkavégzés színterein, a harmónia megteremtése lehet célunk. A gyakran használt folyosókon, előterekben inspiráló, dinamikus alkotások is helyet kaphatnak. Műalkotások vásárlása egyszerre lehet befektetés a vállalat számára és a kortárs kultúra támogatása tett társadalmi felelősségvállalás is.

Saját gyűjteményünkben kevésbé kell figyelemmel lennünk a festmények témájára. Ugyanakkor egy munkahelyen nem feltétlenül előnyös bármilyen szempontból megosztó képet választanunk. Az ábrázolt alakok ruházata vagy éppen tevékenysége is lehet olyan, ami bizonyos helyzetekben előnytelen. Kerüljük a vallási és politikai témájú ábrázolásokat is.

Klasszikus darabok közül tájképek, csendéletek lehetnek megfelelőek, míg a kortárs alkotások közül az absztrakt ábrázolások vagy a városi élet energiáját, lendületét vagy éppen egyedi hangulatait megjelenítő urban-art alkotások. Az absztrakt képet mellett szól, hogy témájuk ritkán felkavaró, relatív nagy választékban állnak rendelkezésre, így nem kell kompromisszumot kötnünk a méretek és használt színek vagy formák tekintetében. Úgy teremthető velük összhang az iroda eltérő jellegű tereiben, hogy közben mégis különböző érzeteket tudnak megjeleníteni, felidézni, felkelteni a szemlélőben.

Például, Manajló András „Manhattan Múzsája” című több darabból álló festménye az „Éjféli Jazz” sorozatból, az alkotó modern művészeti látásmódját tükrözi. Ez a mű az éjszakai jazz világának dinamizmusát és varázsát tükrözi, megragadva annak esszenciáját és atmoszféráját. Kiválóan demonstrálja az absztrakt kifejezés lehetőségeit, ahol az alkotó túllép a hagyományos formákon, és egy új, dinamikus vizuális nyelvet alkalmaz. A kép által közvetített energikus hangulat és a városi élet vibrálása átjárja a vásznat, hozzájárulva ahhoz, hogy a nézők mélyebb kapcsolatot alakítsanak ki az alkotással. Ennek és a háttérvilágításnak köszönhetően, tökéletesen beleillik az irodai környezetbe is.

Manajló András “Manhattan Múzsája” / Éjféli Jazz festmény sorozat
150 x 400 cm / poliptichon, akril / alumínium panel, háttérvilágítás

A „Manhattan Múzsája” megalkotásakor az ecsetem a soha nem alvó város ritmusára táncolt. Ez a mű egy vizuális reprezentációja New York állhatatos energiájának, lenyűgöző építészeti csodáinak, és azon állandó zenei alááramlatnak, ami utcáin szünet nélkül pulzál.

A szürkeárnyalatos paletta, az arany és rozsda kitörésekkel megfűszerezve, megtestesíti a város acél és üveg szerkezeteit, tükrözve a városi fények csillogását az éjszakai égbolt ellen. A markáns kontrasztok és merész vonások Manhattan dinamizmusát idézik elő, míg a színes fröccsenések a káosz közepette felbukkanó váratlan szépség pillanatait ragadják meg.

Ez az alkotás – tisztelgésem a város összetettségének, inspirációs kapacitásának és egy művész lelkére gyakorolt hatásának. Egy vászon, ahol minden folt és vonal egy olyan metropolisz történetét meséli el, amely egyszerre múzsa és maga a vászon is, folyamatosan átformálja alakját azok szemében, akik mernek igazán látni.– Manajló András festőművész

Összegezve: az irodai környezetben a festmények és művészeti alkotások kiválasztása nem csupán a lakberendezési stílus kérdése, hanem a cégkultúra és értékrend kifejeződése is. A jól választott kortárs festmények tökéletesen demonstrálják az absztrakt kifejezés erejét. Ilyen alkotások energikus hangulatot közvetítenek, mely a modern vállalati környezetbe illeszkedve kihangsúlyozza a kreativitást és az innovációt. Az irodai festmények választása így egybefonódik a vállalati identitás és a munkatársak inspirációjának támogatásával, miközben befektetésként is szolgálhatnak, hiszen a műalkotások idővel növekvő értéket képviselhetnek.